HTML

víztisztító-háztartási víztisztítás

Háztartási víztisztítással, ivóvíz minőséggel foglalkozó blog.

Friss topikok

Archívum

Rákkeltő a pesti ivóvíz?

2011.09.03. 07:09 spartaco

Rákkeltő a pesti ivóvíz?

Akár rákot is okozhatnak azok, a feltehetően gyomirtó szerekből származó anyagok, melyeket a Levegő Munkacsoport káros koncentrációban mutatott ki a budapesti csapvízből.

 

A határértékeket meghaladó mértékben talált mérgező növényvédőszer-maradékokat egy laboratóriumi elemzés a nyár elején vett budapesti ivóvízmintákban – adta tudtul Simon Gergely környezetkémikus, a Levegő Munkacsoport programvezetője, a Levegő Munkacsoport tagja, aki rámutatott: sürgetik a mezőgazdasági vegyszerhasználat fokozott szigorítását és ellenőrzését!


Rákot okozhat?

Folyókból és tavakból, valamint az ivóvízhálózatból vett vízminták növényvédőszer-szennyezettségét vizsgáltatta a Levegő Munkacsoport és a szlovák Fenntartható Alternatívák Központja a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében. A mintákat a Duna vízgyűjtő területén vették. A munkacsoport jelentéséből kiderül: A 31 vizsgált vízminta mindegyike tartalmazott kisebb-nagyobb mennyiségben növényvédőszer-maradékokat.

A minták közül egy az osztrák-szlovák határról, négy Szlovákiából és 26 Magyarországról származik, két májusvégi budapesti ivóvízminta jelentősen a határérték fölött tartalmazott gyomirtásra használt acetoklórt, az egyikben literenként 221, a másikban 173 nanogramm volt a mért érték a megengedett 100 nanogramm helyett. Az acetoklór a Kaliforniai Környezetvédelmi Ügynökség szerint rákot okoz.

Ilyen besorolása Európában nincsen, ám szerepel a hormonrendszert károsító anyagok európai uniós listáján . A leggyakoribb vízszennyező az acetoklór, amely egy híján az összes mintában előfordult. Viszonylag gyakran találtak metolaklórt, továbbá néhány esetben az évek óta betiltott és a gyomorrák kialakulásával összefüggésbe hozott atrazint, valamint a szintén a forgalomból már kivont trifluralint.


Dunából a pohárba

Az MTA NKI vizsgálatai alapján úgy tűnik, hogy azok a növényvédő szerek, amelyek megjelennek a Dunában, bár kisebb koncentrációban, de kimérhetőek az ivóvízben is. A mintavételek a 2011. május 26. és június 21. közötti időszakra estek, vagyis a mezőgazdasági vegyszeres kezelések megtörténtét követően.

- A Levegő Munkacsoport azt szeretné elérni, hogy egész évben mindenki egészséges ivóvizet ihasson. A vizsgálat eredményei remélhetőleg rádöbbentik a döntéshozókat, hogy határozott intézkedéseket kell hozniuk a folyóinkat és tavainkat érő mezőgazdasági eredetű szennyezés csökkentésére – jelentette ki Simon Gergely.

A projekt célja az uniós előírásokkal összhangban olyan nemzeti akcióterv elkészítése és elfogadása a növényvédő szerek fenntartható használatáról, amely eredményeként csökken az ártalmas szerek használata a mezőgazdaságban, és ez által javul a vizek minősége.


Pénz kellene a felvilágosításra

Sürgető a hatósági ellenőrzés megerősítése és a kockázatcsökkentő, felvilágosító programok fokozott finanszírozása. Minderre annál is inkább szükség van, mert az elmúlt években történt leépítések után az ellenőrző hatóságok már alkalmatlanok a túlzott, illetve tiltott vegyszerezés visszaszorítására.

A közlemény kiemeli: a mérési adatokból azonban egyáltalán nem következik, hogy ezen túl csak ásványvizet ihatunk. Az ELTE Kémiai Intézet Analitikai Kémiai Tanszéke emellett több neves ásványvízben is mért PET palackból származó antimonszennyezést 2009-ben. Az antimon az arzénhez hasonló módon mérgező elem. Idén publikált vizsgálatok szerint a műanyagflakonban tárolt vizek hormonális aktivitása is megemelkedett.

A felszíni vizek szennyezettségére nem áll rendelkezésre elegendő hivatalos információ. A legtöbb szennyezőanyagra nem is léteznek felszíni vízre érvényes határértékek, a hatóságok nem mérnek elegendő számú mintát, továbbá az eddiginél többféle szennyezőanyag mérése lenne szükséges. A feladat a határértékek szigorításával a mezőgazdasági vegyszerezés csökkentése, illetve a mérgező vegyszerek kiváltása az emberi egészségre kevésbé ártalmas anyagokkal. Így majd nemcsak azokban az évszakokban ihatunk jó minőségű csapvizet, amikor szünetelnek a mezőgazdasági munkák, hanem egész évben. (mindennapi.hu)

 

Víztisztító webáruház>>>

Szólj hozzá!

Címkék: víztisztító víztisztítás zuhanyszűrő ro csapszűrő

A bejegyzés trackback címe:

https://viztisztito-viztisztas.blog.hu/api/trackback/id/tr523199034
süti beállítások módosítása